Prejsť na obsah

Novinky

2 typy programu pre školy a škôlky
18. marca 2022

Keďže nie je možné využívať areál Biofarmy na účely organizovaných
výletov BEZ REZERVÁCIE Letnej školy a nahlásenia autobusu, pripravili sme pre vás 2 typy zážitkových programov pre škôlkarov či školákov. 

Výlet na farmu s obedom a komentovanou prehliadkou botanického chodníka a
hospodárskeho dvoru s vozením na koči, max. 30 detí v skupine alebo Výlet na farmu s vozením na koni/koči s prehliadkou Biofarmy, max. 30 detí v skupine. 

V prípade, že nemáte záujem o naše dva ponúkané varianty, je možnosť navštíviť so skupinou detí našu farmu aj bez programu. V tom prípade je nutné objednať si za poplatok areál. 

Viac informácii nájdete v sekcii PRE ŠKOLY A SKÔLKY.

Reštaurácia v režime ZÁKLAD
25. februára 2022

Od soboty, 26.02.2022, funguje naša reštaurácia v režime ZÁKLAD. Dostupnosť bude pre všetkých ľudí bez ohľadu na ich očkovací status.

Nové jahniatka na Biofarme
23. januára 2022

V tomto čase trávime viac času v stajni. Čakáme. Trpezlivo čakáme na ďalšie jahniatka a strážime tie už narodené.

Občas môžete vidieť ako ovca (buďme presní: bahnica) odoženie jahniatko od jej vemena. Nie, nie je nervózna. Necháva si mlieko (buďme presní: mledzivo) pre to svoje jahniatko.

Ako ho rozpozná?
Prvé 4 hodiny po narodení jahňaťa hlavnú úlohu zohrávajú čuchové podnety. Ovca hneď po narodení jahniatka (buďme presní: okotení ) nevie rozlíšiť svoje jahňa od cudzieho. Preto sa matka učí rozoznávať pach vlastného potomka tak, že ho okamžite po okotení dokonale olíže. Intenzita olizovania je rôzna podľa plemena oviec. Odvtedy vo vzdialenosti 0,25 m nájde ovca svoje jahňa medzi ostatnými podľa čuchu i po niekoľkohodinovom odlúčení, pričom sa zameriava na chvost a hlavu jahňaťa. 

Neskôr sa vzájomne spoznávajú pomocou zraku, hlasu, tvaru a tiež spôsobu pohybu.

Pri dvojičkách a trojičkách (tento rok máme dvojičky aj trojičky) niekedy ovca neustráži, koľko pije druhé, slabšie jahniatko. Pri trojičkách tomu tretiemu treba veľmi pomáhať. Preto ich spočiatku sledujeme a strážime.