Prejsť na obsah

O nás

Predstavte si, že ste v Bratislave, možno i v samotnom centre, a zatúžili ste po prírode, po tichu, po vôni a tôni nádherných stromov, po zvuku ovčích zvoncov. Jednoducho, zatúžili ste navštíviť salaš. Predstavte si, že ste dostali chuť na niečo špeciálne, na niečo ako od babičky -domáce halušky, domáce jahodové guľky,  ovčí syr, čerstvý horúci bochník chlebíka priamo z pece, koláčik priamo z pekáča.

 

Navštívte Biofarmu!

 

Biofarma, salaš, farma Stupava– tak rôzne nás nazývajú naši návštevníci. A dostávame otázky. Prečo Biofarma? Prečo Biofarma Príroda? Prečo nie salaš?

 

Náš prvý zámer bol vybudovať hospodárske stredisko. Hospodársko-výrobné stredisko reštauráciu – Slovak pub v Bratislave. Verili sme tomu, že len ten, kto predáva niečo pravé, vlastné, presvedčí zákazníka, že to myslí naozaj. Cieľom bolo vyrábať si vlastné produkty. Možno vytvoriť iba salaš.

 

No pri budovaní Biofarmy v areáli bývalej botanickej záhrady Univerzity Komenského sme zistili, že nie je našim cieľom len produkovať naše vlastné výrobky, ale produkovať ich za udržania tohto klenotu, zázraku prírody, diela človeka, za uchovania toho, čo vytvorili generácie pred nami. Náš cieľ už nebol len vyrobiť, previezť a predať, ale pokúsiť sa vyrobiť tak, aby to okolie nepocítilo ani najmenej, aby boli ľudia a zvieratá v symbióze a predať to i s pocitom, aký máme na farme my – s pocitom pokoja a relaxu, ktorý nám dáva tá nádhera okolo nás. Vytvoriť farmu. Vytvoriť Biofarmu. Vytvoriť farmu nesúcu to meno: Biofarma Príroda.

 

Nebolo to ľahké, bolo to však krásne a sme vďační za možnosť budovať ju, za možnosť prezentovať našu predstavu Biofarmy ako miesta relaxu, oddychu a nádhernej prírody pre rodiny s deťmi.

 

Možnosti výstavby boli rôzne. My sme zvolili tú najcitlivejšiu – so zámerom uchovania všetkého, čo sa podarilo uchovať doposiaľ. Nedotkli sme sa jediného konárika, jediného stromu, jediného porastu. Biofarmu milujeme a snažíme sa tak k nej i správať. Preto možno niekedy až príliš odhodlane chránime areál pri Vašej návšteve.

 

V areáli sa nachádzajú hospodárske zvieratá, pôvodné hospodárske objekty ako mliečnica a pekáreň, detské ihriská, reštaurácia Koliba s letnou terasou v pôvodnej drevenici. 

 

Našim posledným prírastkom bolo zriadenie Botanického chodníka Gustáva Čejku. Podarilo sa nám spojiť troch realizátorov Botanickej záhrady a potomkov legendárneho botanika Gustáva Čejku, ktorý bol zakladateľom Botanickej záhrady. Vďaka nim a ich rodinnému archívu sa nám podarilo zoskupiť informácie o vzniku tohto nádherného areálu. Veľká vďaka patrí pánovi Išpoldovi - hlavnému dendrológovi Botanickej záhrady, ktorý nám pomohol označiť jednotlivé stromy a správne určiť čeľade a názvy. Veríme, že sa nám podarí čo najviac návštevníkov dostať na tento chodník a primäť  malých i veľkých návštevníkov zdvihnúť hlavu hore a naučiť vnímať krásu stromov.

 

Farmu v čoraz väčšej miere objavujú školy a škôlky. Záujem o náučný charakter areálu prejavili aj stredné školy, dokonca tím pedagógov. Toto je rozmer farmy, ktorý sa budeme snažiť rozšíriť. Rastie záujem o pôvodné výrobky, o ich spôsob výroby, o ich možnosti a vplyv na zdravie.

 

Pandémia mala dopad na technický stav Botanického chodníka, tabuľky sme našli zničené a premiestnené, postupný návrat do normálneho života nám umožní revitalizovať označenia a na jar 2022 budeme organizovať verejné dobrovoľnícke akcie s cieľom vyčistiť Botanický chodník. Akonáhle nám to finančná situácia umožní, plánujeme obnovu broskyňového sadu a v hlave nosíme nové projekty.

 

Plány sú veľké, ale často nás vrátia späť na zem bežné prevádzkové problémy. Je náročné udržiavať tento hospodársky organizmus zdravý a v rovnováhe. Kto robí, robí aj chyby. Preto sa sme vďační za každé upozornenie, ktoré príde s cieľom napraviť chybičky, sme vďační za každý Váš námet. Sme vďační za každú Vašu návštevu a radosť detí. Tešíme sa každému novému prírastku, každej novej akvizícii. Pokiaľ sa nám bude dariť, budeme realizovať naše ďalšie plány.

 

Adresa:
Biofarma Príroda
Lokalita Dúbravy – Botanická záhrada Univerzity Komenského
Stupava

 

GPS súradnice:
48.3056667N 17.0433056E

facebook.com/biofarmapriroda

+421918280546

biofarma@slovakpub.sk

 

Podnety/sťažnosti:
martinahlinova@slovakpub.sk
+421 907 717 031

 

Otváracie hodiny:
Apríl - August 10:00 – 20:00
September - Marec 11:00 – 20:00