Farma a zvieratá

Zippo a jeho nástupca Bodrík

Bol pes, ktorému sa sloboda v roku 2012 nevyplatila. Je to ovčiarsky podhaľanský pes, ktorý je v noci voľne pustený a chráni svoje stádo. V roku 2012 ho skoro ráno pred 6,00 vážne postrelil poľovník vracajúci sa z poľovačky. Po priznaní k činu vo výpovedi uviedol, že strieľal v sebaobrane. Takému dôvodu my, ktorí Zippa poznáme, neveríme, no sme šťastní, že Zippo streľbu napriek rozsahu postrelenia prežil a zraneniam nepodľahol. Odolal i psychicky a napriek obrovskému sklamaniu ostal aký bol – náš pokojný, priateľský, flegmatický, pokorný a oddaný pes. Po streľbe však prišiel o kus slobody a voľnosti, no mali sme pocit, že mu to aj vyhovovalo s ohľadom na vek. Zippo u nás dožil svoj príbeh zvieraťa, o ktorého sa prvý pán nemohol postarať z osobných dôvodov.

Zippo nás tento rok opustil. Pekne, v pokoji. Na staré kolena dôsledne plnil poslednú misiu, boli mu zverené skupinky húsatok a kačiatok a mnohí z Vás mohli vidieť, ako zodpovedne k svojej úlohe pristupoval a ako sa tieto k nemu vždy pri najmenšom ohrození utiekali.

Zippova povaha nás dostala a rozhodli sme sa zadovážiť prvého psa, ktorého sme kúpili a cielene hľadali slovenského čuvača. Na farme žil šťastné 2 roky mladý obyvateľ Bodrík, verná kópia Zippa so skvelou povahou. Prezieravý, opatrný a krotký Bodrík s očami s iskrou. Získaval si naše srdcia a srdcia našich návštevníkov. A bača ho zaúčal do tajov zaháňania a stráženia oviec. Po dvoch rokoch v roku 2016 sa nám Bodrík stratil. Márne sme ho hľadali týždne po okolí. Majiteľ priľahlého rybárstva nám oznámil, že jeho zákazník mu hovoril, že v blízkosti našej Biofarmy videl zastreleného mŕtveho bieleho čuvača zatiahnuteho do malinčia. Jeho telo sme však nenašli. Bol by to už druhý ovčiarsky pes nezmyselne zastrelený v okolí Biofarmy a v okolí jeho stáda. Je to flagrantné porušenie poľovného zákona a dobrých mravov. Súdy, ani polícia v tejto oblasti nepomáhajú. Pes je v našej právnej terminológii považovaný za vec. Je nám ľúto, že niektorí poľovníci si tento názor osvojili a len preto, aby sa nám pomstili za rušenie poľovného revíra, používajú tieto praktiky. Robia hanbu všetkým slušným lesníkom a poľovníkom!

Zima na Biofarme bola ľadová a smutná.


Ovce

Naše ovce a bača Janko. Naše stádo má cca 120 oviec. Našim cieľom je stádo neustále zväčšovať. Snažíme sa udržať si stádo zložené najmä s plemena Lacoun skríženého s valaškami. Tento typ oviec nie je ten najkrajší, lacouny sú dokonca asi najškaredší typ oviec, ale sú to ovečky s vysokou dojivosťou. Až náročný pohľad sa nám naskytá pohľad na naše ostrihané ovce. Napriek ich výzoru, sú naše ovce jedinečné. Počas celého roka sú často pustené na voľno, sú zvyknuté na deti a na dotyky, majú priateľskú povahu. Ak nie sú v ohrade, pohybujú sa v stáde niekde na našom 22 ha pozemku.  Ale bača Janko vie presne, kedy sa vrátia. 


Náš Kubo

Asi každý návštevník si prečítal už príbeh nášho ťažného koňa Kubka. Kubo je s nami už od začiatku. Kubo ťažil drevo po kalamite v Tatrách. Ťahal drevo s drevorubačmi v tých najnáročnejších podmienkach. Pri práci mu konár škaredo vypichol oko a zranil sa tak, že už bol chlapom viac na obtiaž ako na prínos. Rany sa nehojili a práve stál pred rozhodnutím, čo ďalej. Zobrali sme ho dožiť na farmu v roku 2005. Farma ešte nebola otvorená, práve sme ju budovali. Budovanie farmy trvalo dlhé roky. To, čo teraz vidia návštevníci, to je výsledok dlhých rokov a dielčej práce. A Kubo bol od začiatku s nami. Akoby nám chcel vrátiť, že sme ho zobrali, akoby chcel ukázať, že ešte nie je zbytočný. Prvé roky Kubo s jeho Micou ani nepotrebovali ohrady, farma bez ohrád a s voľným priestranstvom 22 ha im poskytla na tie roky akoby zvierací raj. Kubo pozná každý meter, lietal a cválal roky po farme na voľno. Teraz už dožíva posledné chvíle na tomto svete. Oslepol úplne. Ale keď ho zapriahnete, cítite radosť. Keď ho vytiahneme na vôdzke na prechádzku, cítite radosť. Kubo je zviera s úžasnou povahou.

V roku 2014 do našej rodiny pribudla Raspberry. Jazdecká medailistka, milujúca deti. Pokojná a trénovaná kobylka, ktorá vyhrávala súťaže. Odmena za našu prácu a potešenie pre naše deti.


Mica

Mica bola Kubova súputnička už v Tatrách. Drevorubači nám volali, že ak chceme Kuba, musíme brať aj Micu. Lebo od momentu, čo sme Kuba odviezli, Mica ani pod nátlakom neposlúcha a divie. A tak je to aj doposiaľ.  Ak berieme Kuba z ohrady, bojíme sa, aby ohrada vydržala. Mica sa nepohne od Kuba ani na krok. Je to nerozlučný pár a Mica je svojhlavá kobyla. Kobyla ťažných norikov.


Kozy

Kozy sú kapitola sama o sebe. Kozy sme si zadovážili spočiatku len pre radosť. Kozie mlieko síce dojíme, ale používame len pre vlastnú potrebu. Všetky boľačky našich zvierat prešli i vďaka koziemu mlieku, naše mačky sú odchované na kozom mlieku a Ťapko? Ten kozie mlieko miluje. V dohľadnej dobe zvažujeme začať predaj z dvora, v súčasnosti sú nám však už kozy nielen na radosť, ale asi aj na starosť. Tie neposlušnice ohrýzajú všetko, čo im do cesty príde. Stromy sme museli ochrániť oplôtkami, kvetinová výzdoba je u nás nemožná a počas víkendov, keď je na farme veľa hostí, kozy zatvárame do ohrady, lebo na žobranie chlebíka používajú všetky metódy, aké im len napadnú.  Toto stádo už neplánujeme zväčšovať za žiadnych okolností.  Za pohľad však stojí náš hlavný capko, krajšieho sme nevideli!


 1 2 3 >