Biofarma príroda

Náš príbeh

Predstavte si, že ste v Bratislave, možno i v samotnom centre, a zatúžili ste po prírode, po tichu, po vôni a tôni nádherných stromov, po zvuku ovčích zvoncov. Jednoducho, zatúžili ste navštíviť salaš. Predstavte si, že ste dostali chuť na niečo špeciálne, na niečo slovenské. Domáce halušky, domáci ovčí syr, čerstvý horúci chlieb, koláč ako od babičky.Biofarma Príroda, salaš, farma – tak rôzne nás nazývajú naši návštevníci. A dostávame otázky. Prečo Biofarma? Prečo Biofarma Príroda? Prečo nie salaš?

Náš prvý zámer bol vybudovať hospodárske stredisko. Hospodársko-výrobné stredisko pre už existujúce prevádzky – Slovak pub Bratislava a Slovak pub Žilina. Verili sme tomu, že len ten, kto predáva niečo pravé, vlastné, presvedčí zákazníka, že to myslí naozaj. Cieľom bolo vyrábať si vlastné produkty. Možno vytvoriť iba salaš.

No pri budovaní Biofarmy v areáli bývalej botanickej záhrady Univerzity Komenského sme zistili, že nie je našim cieľom len produkovať naše vlastné výrobky, ale produkovať ich za udržania tohto klenotu, zázraku prírody a prínosu človeka, za uchovania toho, čo vytvorili generácie pred nami. Náš cieľ už nebol len vyrobiť, previezť a predať, ale pokúsiť sa vyrobiť tak, aby to okolie nepocítilo ani najmenej, aby boli príroda a zvieratá čo najskopojnešie a predať to i s tým pocitom, aký máme na farme my – s pocitom pokoja a relaxu, ktorý nám dáva tá nádhera okolo nás. Vytvoriť farmu. Vytvoriť Biofarmu. Ale vytvoriť farmu nesúcu to meno: Biofarma Príroda.

Nebolo to ľahké, bolo to však krásne a sme vďační za možnosť budovať ju, za možnosť prezentovať našu predstavu Biofarmy ako miesta relaxu, oddychu a nádhernej prírody pre rodiny s deťmi.

Pohľad od vstupu predtým


Začali sme takto:

Vstupná brána predtým

Možnosti poňatia boli rôzne. My sme zvolili tú najcitlivejšiu – so zámerom uchovania všetkého, čo sa podarilo uchovať doposiaľ. Nedotkli sme sa jediného konárika, jediného stromu, jediného porastu. Biofarmu milujeme a snažíme sa tak k nej i správať. Preto možno niekedy až príliš odhodlane chránime areál pri Vašej návšteve.

Vstupná brána teraz


Areál

V areáli sa nachádzajú hospodárske zvieratá, hospodárske objekty ako mliečnica a pekáreň, ihriská, reštaurácia s letnou terasou. V areáli sa nachádza množstvo nádherných stromov a kríkov, lúky, ovocné sady, lesné škôlky, vinič.

Našim posledným prírastkom bolo zriadenie Botanického chodníka Gustáva Čejku. Podarilo sa nám spojiť troch realizátorov Botanickej záhrady a potomkov legendárneho botanika Gustáva Čejku, ktorý bol zakladateľom Botanickej záhrady. Vďaka nim a ich rodinnému archívu sa nám podarilo zoskupiť informácie o vzniku tohto nádherného areálu. Veľká vďaka patrí pánovi Išpoldovi - hlavnému dendrológovi Botanickej záhrady, ktorý nám pomohol označiť jednotlivé stromy a správne určiť čelade a názvy. Veríme, že sa nám podarí čo najviac návštevníkov dostať na tento chodník a primäť  malých i veľkých návštevníkov zdvihnúť hlavu hore a naučiť vnímať krásu stromov.

Farmu v čoraz väčšej miere objavujú školy a škôlky. Záujem o náučný charakter areálu prejavili aj stredné školy, dokonca tím pedagógov. Toto je rozmer farmy, ktorý sa budeme snažiť rozšíriť. Rastie záujem o pôvodné výrobky, o ich spôsob výroby, o ich možnosti a vplyv na zdravie.

Plány sú veľké, ale nás často pritiahnú späť na zem bežné prevádzkové problémy. Je náročné udržiavať tento hospodársky organizmus zdravý a v rovnováhe. Kto robí, robí aj chyby. Preto sa sme vďační za každé upozornenie, ktoré príde s cieľom napraviť chybičky, sme vďační za každý Váš námet. Sme vďační za každú Vašu návštevu a radosť detí. Tešíme sa každému novému prírastku, každej novej akvizícii. Pokiaľ sa nám bude dariť, budeme realizovať naše ďalšie plány.

Zatiaľ si farmu užívajte aspoň tak, ako my. S žinčicou a čerstvým chlebom z pekárne pod pazuchou smerujeme k tôni pod korunou stromu.


Tento orol má veľký symbolický význam. Dlhé roky bol hlavným symbolom pri vstupe do areálu. Bol postavený na obrovskom kmeni vo výške. Slovenskom pod ochrannými krídlami orla. Aj našu farmu sme chceli mať chránenú takými krídlami. Z bezpečnostných dôvodov sme orla premiestnili na deťom neprístupné miesto Deti si pri návšteve areálu vymyslia hocičo. Konštrukciu upevnenia orla chápali ako preliezačku. Orol ťažká mramorová socha, ktorej prevrátenie by malo nedozerné následky.

Biofarma, Martina a Alojz, 2012

Orol


Fotogaléria:

  • Koliba kedysi ešte bez letnej terasy

  • Letná škola – prístrešok pre deti zo škôl a materských škôl

  • V areáli a nachádzajú úžasné skupinky vzácnych stromov. Výsadbový plán Botanickej záhrady zjavne tvorili odborníci na slovo vzatí. Teraz, po rokoch, sa ukazuje tá krása v plnej sile. Vzdávame im hold!

  • Kedysi bola v Kolibe jedna miestnosť určená pre hostí na výdaj jedla a jedna miestnosť bola určená pre detičky ako Škola v prírode. Kedysi jedna miestnosť pre našich hostí bohato skončila. Trvalo to rok od otvorenia.

  • Farma v zimných mesiacoch je prenádherná. My domáci máme n farme radšej zimu ako leto. Kto navštívil farmu v zime, rád sa k nám vracia. Pukanie ohňa v pieckach v dreveniciach a celková atmosféra zimy je úžasná. Objavili sa už aj bežkári. Údajne k nám vedie úžasná romantická bežkárska trasa. Ak je aspoň taká pekná ako cyklotrasa z Bratislavy na farmu a späť, určite to stojí za to.

  • Toto boli časy, kedy naše stádo malo len 22 oviec a jedného barana, pásli sa u nás bez oplôtok a na voľno. Spolu s prvými obyvateľmi našej Biofarmy – s Kubom a Micou. A keď sme sa objavili, ako poslušní psíci pribehli všetci ku nám. A keď sme si opekali, políhali si vôkol nás a relaxovali s nami. Nezabudnuteľné chvíle a časy na farme...

  • Už pri prvej návšteve farmy vinič nebol živý, časti úplne odumreli. Zabrať mu dali aj naše ovečky a dlhoročné zabudnutie. Vinár by u nás asi zaplakal. Jedna výzva, ktorá nám nedá spať. Len sa nedá všetko naraz. Kto vie, koľkí z našich návštevníkov vedia, že aj toto je jeden z pohľadov našej farmy.

  • Láska k slovenským remeslám a ľudovému umeniu je na farme prítomná na každom kroku. Majiteľ miluje drevo a práce z neho. Na farmu sa hodia a téma je jasná: slovenskí hospodári kedysi ...

  • Milan - bača